Who's Who at SYC

Member Volunteers

The Club has five Flag Officers, and a further twelve Directors (currently one vacancy).

Flag Officers are elected for a term of one year at the Annual General Meeting of the Company, usually held in January along with the Directors who are elected for a term of three years. Commodores usually serve for two years after which they step down.

There is no remuneration for any of these voluntary posts with members standing for the good of our sport and club.


Flag Officers 2017

Steve Vyse 2013   

Steve Vyse
Commodore

  Terry Kinch P6290278  

Terry Kinch
Vice Commodore

  Kevin Headon DSC 0024   Kevin Headon
Rear Commodore and 
Training Principal
 
Giles Weston 2014  

Giles Weston
Rear Commodore

 

  Laurence Woodhams DSC1039  

Laurence Woodhams,
Rear Commodore &
Hon. Treasurer

 
         

Directors

SYC Burgee Square 

 

Ian Bush
Director

 

SYC Burgee Square

 

David Nunn
Director

 

SYC Burgee Square

 

Helen Foster
Director

 

David Golding 

 

David Golding
Director

 

SYC Burgee Square

 

Kevin Knight
Director

 

SYC Burgee Square

 

Ann Macey
Director

 

Neil Prescott Square

 

Neil Prescott
Director

 

SYC Burgee Square

 

 

Samantha Lippett
Director

 

Graham Roberts 2014

 

Graham Roberts
Director

 

 SYC Burgee Square

 

David Terry
Director

 

David Skinner

 

David Skinner
Director

 

SYC Burgee Square

 

Vacant
Director

 

 

President & Vice Presidents

In addition, the Club has a President, and a number of Vice Presidents, all of whom are usually drawn from the ranks of previous Commodores.  

A President and Vice Presidents are elected at the AGM for a period of one year, and are currently:

President    Chris West 
Vice Presidents   Derek Copeman
    Alan Saunders
    David Ramus

SYC Staff Team

The following staff are permanently employed by the Club:

Administrative  
Secretary    Tim Leigh  
Assistant Secretary   Jenni Bignall
Accountant   Chris Gooch
Training Administrator   Paula Fox (Monday, Wednesday & Friday)

Bar & Restaurant
Club Steward   Natalie Stansell
Club Chef   Alan Williamson
Head Barman   Luke
Bar and Hospitality Brigade    Becky
    Mia
    Becky
    Angie
    Avia
    Kara

Boatyard
Senior Boatswain   Ben Coe
Boatswain   Ed Leckie

Club House
Maintenance Operative   Jez Parsons
Cleaning Staff    Sophie Thorpe
    Patty Giles