Search

 

 

 

SYC Autumn Inshore Series 2023 IRC

Sussex Yacht Club

Results are final as of 11:02 on October 29, 2023

IRC Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: IRC, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class Sail number Skipper IRC R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st IRC Upstart J92S GBR 9224R Robin Stevenson & Lucy Fitzgeorge-Parker 0.980 2.0 1.0 1.0 1.0 (7.0) 1.0 13.0 6.0
2nd IRC Expresso Albin Express GBR 7609R Phil Methold 0.862 1.0 (5.0) 3.0 2.0 1.0 5.0 17.0 12.0
3rd IRC Fluttergrub SB20 GBR 3081 Will Holden 0.949 3.0 4.0 (6.0) 5.0 3.0 3.0 24.0 18.0
4th IRC Delfina Beneteau First 34.7 GBR 4115L Justin Barber 0.974 4.0 (20.0 DNC) 2.0 3.0 5.5 4.0 38.5 18.5
5th IRC BoJangles J105 GBR 9407T Derek Copeman 1.002 7.0 2.0 5.0 (20.0 DNF) 2.0 6.0 42.0 22.0
6th IRC Snollygoster SB20 GBR 3023 Charlie Laurence-Fuller & Dominic Holden 0.949 (20.0 DNC) 20.0 DNC 4.0 4.0 5.5 2.0 55.5 35.5
7th IRC The Italian Job Wing 3/4 Tonner GBR 4463 Brian Thomas 0.920 (20.0 DNF) 6.0 10.0 7.0 9.0 8.0 60.0 40.0
8th IRC Jongleur J88 GBR 5488R Richard Cooper 1.030 (20.0 DNC) 3.0 7.0 20.0 DNC 4.0 7.0 61.0 41.0
9th IRC Moose Beneteau First 33.7 GBR 6955T Antony Tomkins & Chris Hawkes 0.952 5.0 (20.0 DNC) 8.0 8.0 10.0 20.0 DNC 71.0 51.0
10th IRC Devils Advocate Beneteau First 45f5 K 666T Dave Ramus 1.045 9.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 9.0 11.0 9.0 78.0 58.0
11th IRC Arwen Dehler 34TOP GBR 3542L Mark Yates Smith 0.904 (20.0 DNC) 20.0 DNC 9.0 8.5 OOD 8.0 20.0 DNC 85.5 65.5
12th IRC Escape Bavaria 31C GBR 1418L David Nunn 0.907 8.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 11.0 20.0 DNC 10.0 89.0 69.0
13th IRC Juluka Beneteau First 33.7 IRL 964 Richard Pavitt & Others 0.951 10.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 10.0 20.0 DNC 20.0 DNC 100.0 80.0
14th IRC Laughing Fish Cork 1720 Sportsboat GBR 1758 Rep Kevin Headon 1.011 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 20.0 DNC 20.0 DNC 106.0 86.0
15th IRC Zonpuka JPK 960 GBR 3142L Giles Mayley 0.971 6.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 106.0 86.0
16th IRC Vagabond Morgan Giles 30 GBR 3899L Cornelis van Rietschoten 0.798 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 OOD 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 120.0 100.0
16th IRC Little Blue Dufour 34P GBR 9674T Tim Worsfield 0.948 (20.0 OOD) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 120.0 100.0
18th IRC KracOn Sonar GBR 696 Sussex Yacht Club   (50.0 NIC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 150.0 100.0
19th IRC Ghylly Hunter Horizon 26 GBR 9514T Graham Howling   20.0 DNC 20.0 DNC (50.0 NIC) 50.0 NIC 50.0 NIC 50.0 NIC 240.0 190.0

IRC HF Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: IRC, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class Sail number Skipper IRC R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st IRC HF Expresso Albin Express GBR 7609R Phil Methold 0.862 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0
2nd IRC HF The Italian Job Wing 3/4 Tonner GBR 4463 Brian Thomas 0.920 (12.0 DNF) 2.0 4.0 2.0 3.0 2.0 25.0 13.0
3rd IRC HF Moose Beneteau First 33.7 GBR 6955T Antony Tomkins & Chris Hawkes 0.952 2.0 (12.0 DNC) 2.0 3.0 4.0 12.0 DNC 35.0 23.0
4th IRC HF Devils Advocate Beneteau First 45f5 K 666T Dave Ramus 1.045 4.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 4.0 5.0 3.0 40.0 28.0
5th IRC HF Arwen Dehler 34TOP GBR 3542L Mark Yates Smith 0.904 (12.0 DNC) 12.0 DNC 3.0 2.5 OOD 2.0 12.0 DNC 43.5 31.5
6th IRC HF Escape Bavaria 31C GBR 1418L David Nunn 0.907 3.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 6.0 12.0 DNC 4.0 49.0 37.0
7th IRC HF Juluka Beneteau First 33.7 IRL 964 Richard Pavitt & Others 0.951 5.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 5.0 12.0 DNC 12.0 DNC 58.0 46.0
8th IRC HF Vagabond Morgan Giles 30 GBR 3899L Cornelis van Rietschoten 0.798 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 OOD 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 60.0
8th IRC HF Little Blue Dufour 34P GBR 9674T Tim Worsfield 0.948 (12.0 OOD) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 60.0
10th IRC HF KracOn Sonar GBR 696 Sussex Yacht Club   (50.0 NIC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 110.0 60.0
11th IRC HF Ghylly Hunter Horizon 26 GBR 9514T Graham Howling   12.0 DNC 12.0 DNC (50.0 NIC) 50.0 NIC 50.0 NIC 50.0 NIC 224.0 174.0

IRC Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: IRC, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class Sail number Skipper IRC R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st IRC Handicap Upstart J92S GBR 9224R Robin Stevenson & Lucy Fitzgeorge-Parker 1.061 7.0 1.0 1.0 3.0 (10.0) 3.0 25.0 15.0
2nd IRC Handicap Fluttergrub SB20 GBR 3081 Will Holden 0.949 2.0 4.0 (4.5) 4.0 3.0 2.0 19.5 15.0
3rd IRC Handicap Expresso Albin Express GBR 7609R Phil Methold 0.926 3.0 6.0 (7.0) 2.0 5.0 5.0 28.0 21.0
4th IRC Handicap BoJangles J105 GBR 9407T Derek Copeman 1.006 8.0 2.0 4.5 (19.0 DNF) 2.0 6.0 41.5 22.5
5th IRC Handicap Snollygoster SB20 GBR 3023 Charlie Laurence-Fuller & Dominic Holden 0.949 (19.0 DNC) 19.0 DNC 3.0 1.0 4.0 1.0 47.0 28.0
6th IRC Handicap Delfina Beneteau First 34.7 GBR 4115L Justin Barber 1.023 6.0 (19.0 DNC) 6.0 6.0 6.0 4.0 47.0 28.0
7th IRC Handicap Jongleur J88 GBR 5488R Richard Cooper 1.009 (19.0 DNC) 3.0 2.0 19.0 DNC 1.0 7.0 51.0 32.0
8th IRC Handicap The Italian Job Wing 3/4 Tonner GBR 4463 Brian Thomas 0.920 (19.0 DNF) 5.0 9.0 7.0 8.0 8.0 56.0 37.0
9th IRC Handicap Moose Beneteau First 33.7 GBR 6955T Antony Tomkins & Chris Hawkes 0.942 4.0 (19.0 DNC) 8.0 8.0 7.0 19.0 DNC 65.0 46.0
10th IRC Handicap Escape Bavaria 31C GBR 1418L David Nunn 0.795 1.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 9.0 19.0 DNC 10.0 77.0 58.0
11th IRC Handicap Devils Advocate Beneteau First 45f5 K 666T Dave Ramus 1.044 10.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 11.0 11.0 9.0 79.0 60.0
12th IRC Handicap Arwen Dehler 34TOP GBR 3542L Mark Yates Smith 0.917 (19.0 DNC) 19.0 DNC 10.0 9.5 OOD 9.0 19.0 DNC 85.5 66.5
13th IRC Handicap Juluka Beneteau First 33.7 IRL 964 Richard Pavitt & Others 0.849 9.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 10.0 19.0 DNC 19.0 DNC 95.0 76.0
14th IRC Handicap Laughing Fish Cork 1720 Sportsboat GBR 1758 Rep Kevin Headon 1.011 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0 19.0 DNC 19.0 DNC 100.0 81.0
15th IRC Handicap Zonpuka JPK 960 GBR 3142L Giles Mayley 0.971 5.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 100.0 81.0
16th IRC Handicap Vagabond Morgan Giles 30 GBR 3899L Cornelis van Rietschoten 0.798 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 OOD 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 114.0 95.0
16th IRC Handicap Little Blue Dufour 34P GBR 9674T Tim Worsfield 0.948 (19.0 OOD) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 114.0 95.0
18th IRC Handicap KracOn Sonar GBR 696 Sussex Yacht Club   (50.0 NIC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 145.0 95.0

The IRC group includes all boats starting, those with a valid IRC certificate and those who do not hold one yet (code NIC).
The IRC HF group only includes boats with a Hull Factor of less than 8.5, this is a trial cut off point and may be revised after this series.
The IRC Handicap group includes adjustments for boats that raced 3 or more times in the Spring and/or Summer Series 2023, this reflects their "handicap" adjustment and is also a trial.
Race 7 abandoned due to strong winds.

R1 - IRC Fleet - 03/09/23 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:00
Rank Fleet Boat Class Sail number Skipper IRC Finish Elapsed Corrected Points
1 IRC Expresso Albin Express GBR 7609R Phil Methold 0.862 14.02.45 2:02:45 1:45:49 1.0
2 IRC Upstart J92S GBR 9224R Robin Stevenson & Lucy Fitzgeorge-Parker 0.980 13.52.40 1:52:40 1:50:25 2.0
3 IRC Fluttergrub SB20 GBR 3081 Will Holden 0.949 13.59.02 1:59:02 1:52:58 3.0
4 IRC Delfina Beneteau First 34.7 GBR 4115L Justin Barber 0.974 13.56.50 1:56:50 1:53:48 4.0
5 IRC Moose Beneteau First 33.7 GBR 6955T Antony Tomkins & Chris Hawkes 0.952 14.04.54 2:04:54 1:58:54 5.0
6 IRC Zonpuka JPK 960 GBR 3142L Giles Mayley 0.971 14.02.45 2:02:45 1:59:11 6.0
7 IRC BoJangles J105 GBR 9407T Derek Copeman 1.002 13.59.20 1:59:20 1:59:34 7.0
8 IRC Escape Bavaria 31C GBR 1418L David Nunn 0.907 14.20.50 2:20:50 2:07:44 8.0
9 IRC Devils Advocate Beneteau First 45f5 K 666T Dave Ramus 1.045 14.05.10 2:05:10 2:10:48 9.0
10 IRC Juluka Beneteau First 33.7 IRL 964 Richard Pavitt & Others 0.951 14.24.01 2:24:01 2:16:58 10.0
11 IRC The Italian Job Wing 3/4 Tonner GBR 4463 Brian Thomas 0.920   DNF   20.0
11 IRC Little Blue Dufour 34P GBR 9674T Tim Worsfield 0.948   OOD   20.0
19 IRC KracOn Sonar GBR 696 Sussex Yacht Club     NIC   50.0

R2 - IRC Fleet - 24/09/23 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:00
Rank Fleet Boat Class Sail number Skipper IRC Finish Elapsed Corrected Points
1 IRC Upstart J92S GBR 9224R Robin Stevenson & Lucy Fitzgeorge-Parker 0.980 11.30.22 1:30:22 1:28:34 1.0
2 IRC BoJangles J105 GBR 9407T Derek Copeman 1.002 11.35.38 1:35:38 1:35:49 2.0
3 IRC Jongleur J88 GBR 5488R Richard Cooper 1.030 11.37.18 1:37:18 1:40:13 3.0
4 IRC Fluttergrub SB20 GBR 3081 Will Holden 0.949 11.49.14 1:49:14 1:43:40 4.0
5 IRC Expresso Albin Express GBR 7609R Phil Methold 0.862 12.06.17 2:06:17 1:48:51 5.0
6 IRC The Italian Job Wing 3/4 Tonner GBR 4463 Brian Thomas 0.920 12.00.34 2:00:34 1:50:55 6.0

R3 - IRC Fleet - 01/10/23 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:05
Rank Fleet Boat Class Sail number Skipper IRC Finish Elapsed Corrected Points
1 IRC Upstart J92S GBR 9224R Robin Stevenson & Lucy Fitzgeorge-Parker 0.980 12.34.24 1:29:24 1:27:37 1.0
2 IRC Delfina Beneteau First 34.7 GBR 4115L Justin Barber 0.974 12.44.31 1:39:31 1:36:56 2.0
3 IRC Expresso Albin Express GBR 7609R Phil Methold 0.862 12.58.15 1:53:15 1:37:37 3.0
4 IRC Snollygoster SB20 GBR 3023 Charlie Laurence-Fuller & Dominic Holden 0.949 12.48.10 1:43:10 1:37:54 4.0
5 IRC BoJangles J105 GBR 9407T Derek Copeman 1.002 12.43.41 1:38:41 1:38:53 5.0
6 IRC Fluttergrub SB20 GBR 3081 Will Holden 0.949 12.49.37 1:44:37 1:39:17 6.0
7 IRC Jongleur J88 GBR 5488R Richard Cooper 1.030 12.41.25 1:36:25 1:39:19 7.0
8 IRC Moose Beneteau First 33.7 GBR 6955T Antony Tomkins & Chris Hawkes 0.952 13.01.33 1:56:33 1:50:57 8.0
9 IRC Arwen Dehler 34TOP GBR 3542L Mark Yates Smith 0.904 13.09.15 2:04:15 1:52:19 9.0
10 IRC The Italian Job Wing 3/4 Tonner GBR 4463 Brian Thomas 0.920 13.07.12 2:02:12 1:52:25 10.0
11 IRC Vagabond Morgan Giles 30 GBR 3899L Cornelis van Rietschoten 0.798   OOD   20.0
19 IRC Ghylly Hunter Horizon 26 GBR 9514T Graham Howling     NIC   50.0

R4 - IRC Fleet - 08/10/23 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:10
Rank Fleet Boat Class Sail number Skipper IRC Finish Elapsed Corrected Points
1 IRC Upstart J92S GBR 9224R Robin Stevenson & Lucy Fitzgeorge-Parker 0.980 12.01.00 1:51:00 1:48:47 1.0
2 IRC Expresso Albin Express GBR 7609R Phil Methold 0.862 12.17.04 2:07:04 1:49:32 2.0
3 IRC Delfina Beneteau First 34.7 GBR 4115L Justin Barber 0.974 12.07.08 1:57:08 1:54:05 3.0
4 IRC Snollygoster SB20 GBR 3023 Charlie Laurence-Fuller & Dominic Holden 0.949 12.10.42 2:00:42 1:54:33 4.0
5 IRC Fluttergrub SB20 GBR 3081 Will Holden 0.949 12.15.13 2:05:13 1:58:50 5.0
6 IRC Laughing Fish Cork 1720 Sportsboat GBR 1758 Rep Kevin Headon 1.011 12.08.26 1:58:26 1:59:44 6.0
7 IRC The Italian Job Wing 3/4 Tonner GBR 4463 Brian Thomas 0.920 12.36.50 2:26:50 2:15:05 7.0
8 IRC Moose Beneteau First 33.7 GBR 6955T Antony Tomkins & Chris Hawkes 0.952 12.35.44 2:25:44 2:18:44 8.0
9 IRC Arwen Dehler 34TOP GBR 3542L Mark Yates Smith 0.904   OOD   8.5
10 IRC Devils Advocate Beneteau First 45f5 K 666T Dave Ramus 1.045 12.26.09 2:16:09 2:22:17 9.0
11 IRC Juluka Beneteau First 33.7 IRL 964 Richard Pavitt & Others 0.951 12.56.48 2:46:48 2:38:38 10.0
12 IRC Escape Bavaria 31C GBR 1418L David Nunn 0.907 13.07.20 2:57:20 2:40:50 11.0
13 IRC BoJangles J105 GBR 9407T Derek Copeman 1.002   DNF   20.0
19 IRC Ghylly Hunter Horizon 26 GBR 9514T Graham Howling     NIC   50.0

R5 - IRC Fleet - 15/10/23 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:00
Rank Fleet Boat Class Sail number Skipper IRC Finish Elapsed Corrected Points
1 IRC Expresso Albin Express GBR 7609R Phil Methold 0.862 12.12.15 2:12:15 1:54:00 1.0
2 IRC BoJangles J105 GBR 9407T Derek Copeman 1.002 11.58.30 1:58:30 1:58:44 2.0
3 IRC Fluttergrub SB20 GBR 3081 Will Holden 0.949 12.05.47 2:05:47 1:59:22 3.0
4 IRC Jongleur J88 GBR 5488R Richard Cooper 1.030 11.56.20 1:56:20 1:59:49 4.0
5 IRC Delfina Beneteau First 34.7 GBR 4115L Justin Barber 0.974 12.04.01 2:04:01 2:00:48 5.5
5 IRC Snollygoster SB20 GBR 3023 Charlie Laurence-Fuller & Dominic Holden 0.949 12.07.17 2:07:17 2:00:48 5.5
7 IRC Upstart J92S GBR 9224R Robin Stevenson & Lucy Fitzgeorge-Parker 0.980 12.09.48 2:09:48 2:07:12 7.0
8 IRC Arwen Dehler 34TOP GBR 3542L Mark Yates Smith 0.904 12.22.36 2:22:36 2:08:55 8.0
9 IRC The Italian Job Wing 3/4 Tonner GBR 4463 Brian Thomas 0.920 12.20.48 2:20:48 2:09:32 9.0
10 IRC Moose Beneteau First 33.7 GBR 6955T Antony Tomkins & Chris Hawkes 0.952 12.17.15 2:17:15 2:10:40 10.0
11 IRC Devils Advocate Beneteau First 45f5 K 666T Dave Ramus 1.045 12.14.21 2:14:21 2:20:24 11.0
19 IRC Ghylly Hunter Horizon 26 GBR 9514T Graham Howling     NIC   50.0

R6 - IRC Fleet - 22/10/23 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:00
Rank Fleet Boat Class Sail number Skipper IRC Finish Elapsed Corrected Points
1 IRC Upstart J92S GBR 9224R Robin Stevenson & Lucy Fitzgeorge-Parker 0.980 12.18.44 1:18:44 1:17:10 1.0
2 IRC Snollygoster SB20 GBR 3023 Charlie Laurence-Fuller & Dominic Holden 0.949 12.21.24 1:21:24 1:17:15 2.0
3 IRC Fluttergrub SB20 GBR 3081 Will Holden 0.949 12.23.24 1:23:24 1:19:09 3.0
4 IRC Delfina Beneteau First 34.7 GBR 4115L Justin Barber 0.974 12.23.46 1:23:46 1:21:35 4.0
5 IRC Expresso Albin Express GBR 7609R Phil Methold 0.862 12.38.46 1:38:46 1:25:08 5.0
6 IRC BoJangles J105 GBR 9407T Derek Copeman 1.002 12.34.32 1:34:32 1:34:43 6.0
7 IRC Jongleur J88 GBR 5488R Richard Cooper 1.030 12.35.16 1:35:16 1:38:07 7.0
8 IRC The Italian Job Wing 3/4 Tonner GBR 4463 Brian Thomas 0.920 12.54.05 1:54:05 1:44:57 8.0
9 IRC Devils Advocate Beneteau First 45f5 K 666T Dave Ramus 1.045 12.41.02 1:41:02 1:45:35 9.0
10 IRC Escape Bavaria 31C GBR 1418L David Nunn 0.907 13.16.34 2:16:34 2:03:52 10.0
19 IRC Ghylly Hunter Horizon 26 GBR 9514T Graham Howling     NIC   50.0

R1 - IRC HF Fleet - 03/09/23 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:00
Rank Fleet Boat Class Sail number Skipper IRC Finish Elapsed Corrected Points
1 IRC HF Expresso Albin Express GBR 7609R Phil Methold 0.862 14.02.45 2:02:45 1:45:49 1.0
2 IRC HF Moose Beneteau First 33.7 GBR 6955T Antony Tomkins & Chris Hawkes 0.952 14.04.54 2:04:54 1:58:54 2.0
3 IRC HF Escape Bavaria 31C GBR 1418L David Nunn 0.907 14.20.50 2:20:50 2:07:44 3.0
4 IRC HF Devils Advocate Beneteau First 45f5 K 666T Dave Ramus 1.045 14.05.10 2:05:10 2:10:48 4.0
5 IRC HF Juluka Beneteau First 33.7 IRL 964 Richard Pavitt & Others 0.951 14.24.01 2:24:01 2:16:58 5.0
6 IRC HF The Italian Job Wing 3/4 Tonner GBR 4463 Brian Thomas 0.920   DNF   12.0
6 IRC HF Little Blue Dufour 34P GBR 9674T Tim Worsfield 0.948   OOD   12.0
11 IRC HF KracOn Sonar GBR 696 Sussex Yacht Club     NIC   50.0

R2 - IRC HF Fleet - 24/09/23 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:00
Rank Fleet Boat Class Sail number Skipper IRC Finish Elapsed Corrected Points
1 IRC HF Expresso Albin Express GBR 7609R Phil Methold 0.862 12.06.17 2:06:17 1:48:51 1.0
2 IRC HF The Italian Job Wing 3/4 Tonner GBR 4463 Brian Thomas 0.920 12.00.34 2:00:34 1:50:55 2.0

R3 - IRC HF Fleet - 01/10/23 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:05
Rank Fleet Boat Class Sail number Skipper IRC Finish Elapsed Corrected Points
1 IRC HF Expresso Albin Express GBR 7609R Phil Methold 0.862 12.58.15 1:53:15 1:37:37 1.0
2 IRC HF Moose Beneteau First 33.7 GBR 6955T Antony Tomkins & Chris Hawkes 0.952 13.01.33 1:56:33 1:50:57 2.0
3 IRC HF Arwen Dehler 34TOP GBR 3542L Mark Yates Smith 0.904 13.09.15 2:04:15 1:52:19 3.0
4 IRC HF The Italian Job Wing 3/4 Tonner GBR 4463 Brian Thomas 0.920 13.07.12 2:02:12 1:52:25 4.0
5 IRC HF Vagabond Morgan Giles 30 GBR 3899L Cornelis van Rietschoten 0.798   OOD   12.0
11 IRC HF Ghylly Hunter Horizon 26 GBR 9514T Graham Howling     NIC   50.0

R4 - IRC HF Fleet - 08/10/23 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:10
Rank Fleet Boat Class Sail number Skipper IRC Finish Elapsed Corrected Points
1 IRC HF Expresso Albin Express GBR 7609R Phil Methold 0.862 12.17.04 2:07:04 1:49:32 1.0
2 IRC HF The Italian Job Wing 3/4 Tonner GBR 4463 Brian Thomas 0.920 12.36.50 2:26:50 2:15:05 2.0
3 IRC HF Arwen Dehler 34TOP GBR 3542L Mark Yates Smith 0.904   OOD   2.5
4 IRC HF Moose Beneteau First 33.7 GBR 6955T Antony Tomkins & Chris Hawkes 0.952 12.35.44 2:25:44 2:18:44 3.0
5 IRC HF Devils Advocate Beneteau First 45f5 K 666T Dave Ramus 1.045 12.26.09 2:16:09 2:22:17 4.0
6 IRC HF Juluka Beneteau First 33.7 IRL 964 Richard Pavitt & Others 0.951 12.56.48 2:46:48 2:38:38 5.0
7 IRC HF Escape Bavaria 31C GBR 1418L David Nunn 0.907 13.07.20 2:57:20 2:40:50 6.0
11 IRC HF Ghylly Hunter Horizon 26 GBR 9514T Graham Howling     NIC   50.0

R5 - IRC HF Fleet - 15/10/23 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:00
Rank Fleet Boat Class Sail number Skipper IRC Finish Elapsed Corrected Points
1 IRC HF Expresso Albin Express GBR 7609R Phil Methold 0.862 12.12.15 2:12:15 1:54:00 1.0
2 IRC HF Arwen Dehler 34TOP GBR 3542L Mark Yates Smith 0.904 12.22.36 2:22:36 2:08:55 2.0
3 IRC HF The Italian Job Wing 3/4 Tonner GBR 4463 Brian Thomas 0.920 12.20.48 2:20:48 2:09:32 3.0
4 IRC HF Moose Beneteau First 33.7 GBR 6955T Antony Tomkins & Chris Hawkes 0.952 12.17.15 2:17:15 2:10:40 4.0
5 IRC HF Devils Advocate Beneteau First 45f5 K 666T Dave Ramus 1.045 12.14.21 2:14:21 2:20:24 5.0
11 IRC HF Ghylly Hunter Horizon 26 GBR 9514T Graham Howling     NIC   50.0

R6 - IRC HF Fleet - 22/10/23 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:00
Rank Fleet Boat Class Sail number Skipper IRC Finish Elapsed Corrected Points
1 IRC HF Expresso Albin Express GBR 7609R Phil Methold 0.862 12.38.46 1:38:46 1:25:08 1.0
2 IRC HF The Italian Job Wing 3/4 Tonner GBR 4463 Brian Thomas 0.920 12.54.05 1:54:05 1:44:57 2.0
3 IRC HF Devils Advocate Beneteau First 45f5 K 666T Dave Ramus 1.045 12.41.02 1:41:02 1:45:35 3.0
4 IRC HF Escape Bavaria 31C GBR 1418L David Nunn 0.907 13.16.34 2:16:34 2:03:52 4.0
11 IRC HF Ghylly Hunter Horizon 26 GBR 9514T Graham Howling     NIC   50.0

R1 - IRC Handicap Fleet - 03/09/23 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:00
Rank Fleet Boat Class Sail number Skipper IRC Finish Elapsed Corrected Points
1 IRC Handicap Escape Bavaria 31C GBR 1418L David Nunn 0.795 14.20.50 2:20:50 1:51:58 1.0
2 IRC Handicap Fluttergrub SB20 GBR 3081 Will Holden 0.949 13.59.02 1:59:02 1:52:58 2.0
3 IRC Handicap Expresso Albin Express GBR 7609R Phil Methold 0.926 14.02.45 2:02:45 1:53:40 3.0
4 IRC Handicap Moose Beneteau First 33.7 GBR 6955T Antony Tomkins & Chris Hawkes 0.942 14.04.54 2:04:54 1:57:39 4.0
5 IRC Handicap Zonpuka JPK 960 GBR 3142L Giles Mayley 0.971 14.02.45 2:02:45 1:59:11 5.0
6 IRC Handicap Delfina Beneteau First 34.7 GBR 4115L Justin Barber 1.023 13.56.50 1:56:50 1:59:31 6.0
7 IRC Handicap Upstart J92S GBR 9224R Robin Stevenson & Lucy Fitzgeorge-Parker 1.061 13.52.40 1:52:40 1:59:32 7.0
8 IRC Handicap BoJangles J105 GBR 9407T Derek Copeman 1.006 13.59.20 1:59:20 2:00:03 8.0
9 IRC Handicap Juluka Beneteau First 33.7 IRL 964 Richard Pavitt & Others 0.849 14.24.01 2:24:01 2:02:16 9.0
10 IRC Handicap Devils Advocate Beneteau First 45f5 K 666T Dave Ramus 1.044 14.05.10 2:05:10 2:10:40 10.0
11 IRC Handicap The Italian Job Wing 3/4 Tonner GBR 4463 Brian Thomas 0.920   DNF   19.0
11 IRC Handicap Little Blue Dufour 34P GBR 9674T Tim Worsfield 0.948   OOD   19.0
18 IRC Handicap KracOn Sonar GBR 696 Sussex Yacht Club     NIC   50.0

R2 - IRC Handicap Fleet - 24/09/23 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:00
Rank Fleet Boat Class Sail number Skipper IRC Finish Elapsed Corrected Points
1 IRC Handicap Upstart J92S GBR 9224R Robin Stevenson & Lucy Fitzgeorge-Parker 1.061 11.30.22 1:30:22 1:35:53 1.0
2 IRC Handicap BoJangles J105 GBR 9407T Derek Copeman 1.006 11.35.38 1:35:38 1:36:12 2.0
3 IRC Handicap Jongleur J88 GBR 5488R Richard Cooper 1.009 11.37.18 1:37:18 1:38:11 3.0
4 IRC Handicap Fluttergrub SB20 GBR 3081 Will Holden 0.949 11.49.14 1:49:14 1:43:40 4.0
5 IRC Handicap The Italian Job Wing 3/4 Tonner GBR 4463 Brian Thomas 0.920 12.00.34 2:00:34 1:50:55 5.0
6 IRC Handicap Expresso Albin Express GBR 7609R Phil Methold 0.926 12.06.17 2:06:17 1:56:56 6.0

R3 - IRC Handicap Fleet - 01/10/23 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:05
Rank Fleet Boat Class Sail number Skipper IRC Finish Elapsed Corrected Points
1 IRC Handicap Upstart J92S GBR 9224R Robin Stevenson & Lucy Fitzgeorge-Parker 1.061 12.34.24 1:29:24 1:34:51 1.0
2 IRC Handicap Jongleur J88 GBR 5488R Richard Cooper 1.009 12.41.25 1:36:25 1:37:17 2.0
3 IRC Handicap Snollygoster SB20 GBR 3023 Charlie Laurence-Fuller & Dominic Holden 0.949 12.48.10 1:43:10 1:37:54 3.0
4 IRC Handicap Fluttergrub SB20 GBR 3081 Will Holden 0.949 12.49.37 1:44:37 1:39:17 4.5
4 IRC Handicap BoJangles J105 GBR 9407T Derek Copeman 1.006 12.43.41 1:38:41 1:39:17 4.5
6 IRC Handicap Delfina Beneteau First 34.7 GBR 4115L Justin Barber 1.023 12.44.31 1:39:31 1:41:48 6.0
7 IRC Handicap Expresso Albin Express GBR 7609R Phil Methold 0.926 12.58.15 1:53:15 1:44:52 7.0
8 IRC Handicap Moose Beneteau First 33.7 GBR 6955T Antony Tomkins & Chris Hawkes 0.942 13.01.33 1:56:33 1:49:47 8.0
9 IRC Handicap The Italian Job Wing 3/4 Tonner GBR 4463 Brian Thomas 0.920 13.07.12 2:02:12 1:52:25 9.0
10 IRC Handicap Arwen Dehler 34TOP GBR 3542L Mark Yates Smith 0.917 13.09.15 2:04:15 1:53:56 10.0
11 IRC Handicap Vagabond Morgan Giles 30 GBR 3899L Cornelis van Rietschoten 0.798   OOD   19.0

R4 - IRC Handicap Fleet - 08/10/23 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:10
Rank Fleet Boat Class Sail number Skipper IRC Finish Elapsed Corrected Points
1 IRC Handicap Snollygoster SB20 GBR 3023 Charlie Laurence-Fuller & Dominic Holden 0.949 12.10.42 2:00:42 1:54:33 1.0
2 IRC Handicap Expresso Albin Express GBR 7609R Phil Methold 0.926 12.17.04 2:07:04 1:57:40 2.0
3 IRC Handicap Upstart J92S GBR 9224R Robin Stevenson & Lucy Fitzgeorge-Parker 1.061 12.01.00 1:51:00 1:57:46 3.0
4 IRC Handicap Fluttergrub SB20 GBR 3081 Will Holden 0.949 12.15.13 2:05:13 1:58:50 4.0
5 IRC Handicap Laughing Fish Cork 1720 Sportsboat GBR 1758 Rep Kevin Headon 1.011 12.08.26 1:58:26 1:59:44 5.0
6 IRC Handicap Delfina Beneteau First 34.7 GBR 4115L Justin Barber 1.023 12.07.08 1:57:08 1:59:50 6.0
7 IRC Handicap The Italian Job Wing 3/4 Tonner GBR 4463 Brian Thomas 0.920 12.36.50 2:26:50 2:15:05 7.0
8 IRC Handicap Moose Beneteau First 33.7 GBR 6955T Antony Tomkins & Chris Hawkes 0.942 12.35.44 2:25:44 2:17:17 8.0
9 IRC Handicap Escape Bavaria 31C GBR 1418L David Nunn 0.795 13.07.20 2:57:20 2:20:59 9.0
10 IRC Handicap Arwen Dehler 34TOP GBR 3542L Mark Yates Smith 0.917   OOD   9.5
11 IRC Handicap Juluka Beneteau First 33.7 IRL 964 Richard Pavitt & Others 0.849 12.56.48 2:46:48 2:21:37 10.0
12 IRC Handicap Devils Advocate Beneteau First 45f5 K 666T Dave Ramus 1.044 12.26.09 2:16:09 2:22:08 11.0
13 IRC Handicap BoJangles J105 GBR 9407T Derek Copeman 1.006   DNF   19.0

R5 - IRC Handicap Fleet - 15/10/23 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:00
Rank Fleet Boat Class Sail number Skipper IRC Finish Elapsed Corrected Points
1 IRC Handicap Jongleur J88 GBR 5488R Richard Cooper 1.009 11.56.20 1:56:20 1:57:23 1.0
2 IRC Handicap BoJangles J105 GBR 9407T Derek Copeman 1.006 11.58.30 1:58:30 1:59:13 2.0
3 IRC Handicap Fluttergrub SB20 GBR 3081 Will Holden 0.949 12.05.47 2:05:47 1:59:22 3.0
4 IRC Handicap Snollygoster SB20 GBR 3023 Charlie Laurence-Fuller & Dominic Holden 0.949 12.07.17 2:07:17 2:00:48 4.0
5 IRC Handicap Expresso Albin Express GBR 7609R Phil Methold 0.926 12.12.15 2:12:15 2:02:28 5.0
6 IRC Handicap Delfina Beneteau First 34.7 GBR 4115L Justin Barber 1.023 12.04.41 2:04:41 2:07:33 6.0
7 IRC Handicap Moose Beneteau First 33.7 GBR 6955T Antony Tomkins & Chris Hawkes 0.942 12.17.15 2:17:15 2:09:17 7.0
8 IRC Handicap The Italian Job Wing 3/4 Tonner GBR 4463 Brian Thomas 0.920 12.20.48 2:20:48 2:09:32 8.0
9 IRC Handicap Arwen Dehler 34TOP GBR 3542L Mark Yates Smith 0.917 12.22.36 2:22:36 2:10:46 9.0
10 IRC Handicap Upstart J92S GBR 9224R Robin Stevenson & Lucy Fitzgeorge-Parker 1.061 12.09.48 2:09:48 2:17:43 10.0
11 IRC Handicap Devils Advocate Beneteau First 45f5 K 666T Dave Ramus 1.044 12.14.21 2:14:21 2:20:16 11.0

R6 - IRC Handicap Fleet - 22/10/23 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:00
Rank Fleet Boat Class Sail number Skipper IRC Finish Elapsed Corrected Points
1 IRC Handicap Snollygoster SB20 GBR 3023 Charlie Laurence-Fuller & Dominic Holden 0.949 12.21.24 1:21:24 1:17:15 1.0
2 IRC Handicap Fluttergrub SB20 GBR 3081 Will Holden 0.949 12.23.24 1:23:24 1:19:09 2.0
3 IRC Handicap Upstart J92S GBR 9224R Robin Stevenson & Lucy Fitzgeorge-Parker 1.061 12.18.44 1:18:44 1:23:32 3.0
4 IRC Handicap Delfina Beneteau First 34.7 GBR 4115L Justin Barber 1.023 12.23.46 1:23:46 1:25:42 4.0
5 IRC Handicap Expresso Albin Express GBR 7609R Phil Methold 0.926 12.38.46 1:38:46 1:31:27 5.0
6 IRC Handicap BoJangles J105 GBR 9407T Derek Copeman 1.006 12.34.32 1:34:32 1:35:06 6.0
7 IRC Handicap Jongleur J88 GBR 5488R Richard Cooper 1.009 12.35.16 1:35:16 1:36:07 7.0
8 IRC Handicap The Italian Job Wing 3/4 Tonner GBR 4463 Brian Thomas 0.920 12.54.05 1:54:05 1:44:57 8.0
9 IRC Handicap Devils Advocate Beneteau First 45f5 K 666T Dave Ramus 1.044 12.41.02 1:41:02 1:45:29 9.0
10 IRC Handicap Escape Bavaria 31C GBR 1418L David Nunn 0.795 13.16.34 2:16:34 1:48:34 10.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
NICNo IRC Certificate 50
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies


www.sussexyachtclub.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com

Posted: September 2nd 2023

Royal Escape Race 2024 OMS Class
Royal Escape Race 2024 SCCH Classes
Royal Escape Race 2024 IRC Classes
Summer Inshore Series IRC 2024
Summer Pursuit Series 2024